Ubezpieczenia AC Ubezpieczenia OC Ubezpieczenie

Co gdy zapalą się kontrolki w samochodzie?

Wsiadając po raz pierwszy do samochodu, możemy poczuć się zaskoczeni ilością kontrolek znajdujących się na desce rozdzielczej lub na ekranie komputera pokładowego. Podpowiadamy, jakie znaczenie mają kontrolki w pojeździe i co oznaczają.

Kontrolki w samochodzie - ważne informacje

Kilkanaście różnych ikonek na pulpicie i pięć różnych kolorów. To wypracowany przez producentów samochodów system komunikacji miedzy pojazdem, a jego właścicielem. Uważna obserwacja kontrolek i ich interpretacja pozwoli kierowcy na długie i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie pojazdu. Podobnie, jak w ruchu drogowym, również kolory świateł zastosowane w pojeździe pełnią różne funkcje: począwszy od informacyjnej (kolor niebieski i zielony), poprzez informacyjno-ostrzegawcze (pomarańczowe i żółte) po ostrzegawcze (czerwone).

Co oznacza kontrolka o kolorze zielonym lub niebieskim?

Kolor niebieski i zielony, jak już wspomnieliśmy wcześniej, pełnią funkcję informacyjną. Przede wszystkim pokazują nam, jakie aktualnie funkcje w samochodzie są włączone. I co ważne, informują nas, że nasze auto jest sprawne i możemy się nim bezpiecznie poruszać po drodze. Kontrolki te przede wszystkim dotyczą świateł zewnętrznych, włączonego tempomatu czy prawidłowo działającego systemu poduszek powietrznych.

Co oznacza kontrolka o kolorze żółtym lub pomarańczowym?

O ile diody w kolorze niebieskim zapewniają o sprawnym działaniu naszego pojazdu, o tyle kontrolka w kolorze pomarańczowym lub żółtym powinna wzbudzić naszą czujność. Co prawda jej obecność nie wymusza natychmiastowego zatrzymania pojazdu, jednak daje znać, że w naszym samochodzie zaczyna się źle dziać. Pełniące funkcję informacyjno-ostrzegawczą kontrolki żółte sygnalizują kierowcy niewłaściwe działanie podzespołów w pojeździe lub o ich niedziałaniu. Mogą również informować o kończących się płynach eksploatacyjnych. W kolorze pomarańczowym lub żółtym mogą podświetlać się:

– kontrola silnika

– awaria skrzyni biegów, jednostki napędowej,

– kontrola trakcji ESP,

– kontrolka ABS,

– kontrolka systemu START-STOP,

– czujnik ciśnienia w oponach,

– kontrolka wspomagania kierownicy,

– kontrola poduszki powietrznej

Co oznacza kontrolka w kolorze czerwonym?

Z kolei te w kolorze czerwonym ostrzegają kierowcę. Niejednokrotnie wymagają natychmiastowej reakcji, sygnalizując poważny problem w pojeździe. W wielu przypadkach czerwona kontrolka na desce rozdzielczej wiąże się z koniecznością wizyty u mechanika.

Zdarzają się wśród nich również i te sygnalizujące nasze niedopatrzenie, które może zagrozić naszemu bezpieczeństwu na drodze. Do takich kontrolek zaliczyć możemy tą, która wskazuje otwarte drzwi, zaciągnięty hamulec ręczny, a także niezapięte pasy.

W kolorze czerwonym mogą się pojawić:

– kontrolka pasów bezpieczeństwa,

– włączone światła awaryjne,

– wysoka temperatura płynu chłodniczego,

– niski poziom oleju silnikowego,

– kontrolka hamulca ręcznego,

– kontrolka świec żarowych,

– kontrolka akumulatora,

awaria układu elektroniki

  • Kontrolki w samochodzie - ważne informacje
5
Wyszukiwane słowa kluczowe:

Skonsolidujemy.pl

Skonsolidujemy.pl - portal pożyczek i kredytów konsolidacyjnych. Ranking kredytów konsolidacyjnych dla osób prywatnych i firm. Sprawdź najnowsze porównania, opinie i opisy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz